Interjúk

Interjúk

 

Ken Wilber-t kérdezi Gánti Bence:

Integrál Pszichológia

 A kérdés az, hogyan jussunk olyan egyetemes tudáshoz, amely nem abszolutizmuson, nem fundamentalizmuson és dogmán alapszik. Hogyan lássuk meg az emberek közti hasonlóságokat egyéni és kontextuális különbségeik közepette? ..Munkámba belefoglalom a keleti hagyományokat, integrálom a védikus hinduizmust, a mahajána és vadzsrajána buddhizmust, a konfucianizmust, taoizmust és más hagyományokat is…. A feladat tehát, hogy megtaláljuk a módját, hogyan szűrjük ki a részlegesen igaz rendszerek igazságait, majd bemutatni, hogy hitelesen képesek egy bolygón, egy tető alatt együtt létezni. Minden korban voltak integrálfilozófusok, mint például Nyugaton Platón, Keleten Sankara, a posztmodern korban pedig Jürgen Habermas. Meg kell még említenünk e század elején élt Sri Aurobindót, akinek mivel a posztmodern kor előtt élt nem állt a rendelkezésére a poszt-metafizikai megközelítés, így a régi metafizika szellemében ír. Tovább olvasom…

 

 

 

 

 

Oprah Winfrey interjúja Eckhart Tolle-val

A Most hatalma

 „A Most Hatalma: Egy útmutató a spirituális megvilágosodáshoz”-ról. Ez az egyik legátalakítóbb könyv, amit valaha olvastam; magammal tartok egy példányt, bárhova is megyek, kiemelt oldalait újból és újból átlapozom.  Mi nem a gondolataink vagyunk. Amit kifejtett az az, hogy maga az a tény, hogy objektíven meg tudjuk figyelni a gondolkodásunkat, az arra utal, hogy a fejünkben lévő állandó és gyakran negatív párbeszéd elkülönül attól, akik igazán vagyunk. Ráébredve erre, közelebb kerülünk ahhoz a félelem nélküliséghez és békéhez, amit Eckhart tapasztal, lelkének sötét éjszakája óta.

Tovább olvasom…

 

 

Interjú Kassai Lajossal: Lovasíjászatból filozófia

A változásban nagy szerepet tulajdonítok a lovas társadalomnak, hiszen a lóval való kapcsolat a természettel való kapcsolat, és a természettel való kapcsolat a természetesség felé vezető út. A mai iskolarendszer évtizedeken át szűrte az életszerűséget és ma már elmondhatjuk, hogy ez a rendszerben már csak homeopátiás mennyiségben fedezhető fel. Egyre többször érzem azt, hogy a lovasoktatásra jelentkező gyerekek különleges ufók, akik egy idegen galaxisban születtek és tágra nyílt szemekkel csodálkoznak, hogy a ló egy élőlény, hogy nincs rajta USB csatlakozó, érintőképernyő és ha nem tetszik, amit látnak akkor egy kapcsoló, amivel le tudják állítani.

A lovasíjászat nem egyszerűen egy sport, hanem az élet minden területére kiható létforma. A belső tartás – az erős jellem, a kitartás, az akarat és az elszántság is a hagyomány része? Fejleszthető a lovasíjászat által? Tovább olvasom…